Wspinaczka sportowa, swoje korzenie ma oczywiście we wspinaczce górskiej, jednakże ze względu na wiele czynników czyniących rywalizację na otwartym powietrzu nierówną i mało miarodajną, jako dyscyplina jest ona rozgrywana na sztucznych ściankach wspinaczkowych w zamkniętych obiektach.

Od 1991 roku, ta wymagająca niebywałej sprawności fizycznej dyscyplina, ma swoje oficjalne, rozgrywane co rok Mistrzostwa Świata. W Polsce rozgrywane są Mistrzostwa Polski, Puchar Polski oraz Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej.

Głównymi konkurencjami wspinaczki sportowej są prowadzenie, bouldering i wspinaczka na czas. We wspinaczce na prowadzeniu, zadaniem zawodnika jest osiągnięcie jak najwyższego punktu na ściance, będąc asekurowanym liną. W boulderingu, zadanie jest takie samo, z tą różnicą, że zawodnik nie ma żadnej formy asekuracji, a po utraceniu chwytu, przed obrażeniami chroni go ułożony u podnóża ścianki specjalny materac. Wspinaczka na czas to już inna forma konkurencji, w której dwóch zawodników rywalizuje o to, kto pierwszy dotrze na szczyt trasy, gdzie znajduje się dzwonek.


W sierpniu 2016 roku decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego te 3 konkurencje wspinaczki sportowej zostały włączone do programu letnich Igrzysk Olimpijskich, a po raz pierwszy zawodnicy będą mogli powalczyć o olimpijskie złoto w Tokio, w 2020 roku.


Mimo kilku kategorii i oficjalnych zawodów mistrzostw świata w parawspinaczce, na dziś, nie została ona oficjalną konkurencją Igrzysk Paraolimpijskich.