Jedna z najstarszych i najpopularniejszych dyscyplin sportowych świata. W gry przypominające tenis bawiono się już w czasach starożytnych, ale narodziny współczesnego tenisa to druga połowa XIX wieku.

Pierwsze tenisowe pojedynki rozgrywano w Birmingham na trawie przeznaczonej do gry w krokieta. W 1872 roku generał Harry Gem założył pierwszy na świecie klub tenisowy, a od jego nazwiska przyjęto najmniejszą część rozgrywki tenisowego pojedynku. Do wygrania seta sportowcy potrzebują minimum sześciu wygranych gemów.

Tenis znalazł się w programie pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, które w 1896 roku rozegrano w Atenach. Pierwszym złotym medalistą olimpijskim został Brytyjczyk John Pius Boland. Cztery lata później rozegrano zawody wśród kobiet, a pierwszą mistrzynią olimpijską została Brytyjka Charlotte Cooper.

Zawody tenisowe na Igrzyskach rozgrywano nieprzerwanie do 1924 roku. Przez 64 kolejne lata nie odbywały się olimpijskie zmagania wśród tenisistów. Dyscyplina wróciła do programu Igrzysk w Seulu (1988). Aktualnym mistrzem olimpijskim jest Andy Murray, który wygrywał rywalizację panów zarówno w Londynie (2012), jak i Rio de Janeiro (2016). Wśród pań ostatnią tryumfatorką została Monica Puig, reprezentantka Portoryko. Na zawodach olimpijskich odbywa się rywalizacja w turniejach indywidualnych, deblowych oraz w mikście.