Dyscyplina sztuk walki, która wywodzi się z Korei Południowej. Jej twórcą jest południowokoreański generał Choi Hong-hi, a pierwotnie umiejętności technik taekwondo miały zastosowanie wojskowe. Jest to mieszana sztuka walki, w której zawodnicy mogą wyprowadzać ciosy zarówno nogą (tae), jak i pięścią (kwon).

Od 2000 roku i Igrzysk Olimpijskich w Sydney taekwondo jest dyscypliną olimpijską. W 1988 oraz 1992 roku podczas Igrzysk odbywały się zawody pokazowe, które nie wchodziły do oficjalnego programu zawodów sportowych. Medale przyznawane są w czterech kategoriach wagowych wśród mężczyzn i kobiet.

W historycznej klasyfikacji medalowej wyraźnie przewodzą reprezentanci Korei Południowej, którzy zdobyli do tej pory łącznie dziewiętnaście medali, w tym aż dwanaście złotych. W tym wypadku można mówić o prawdziwej dominacji, bo drudzy w tabeli Chińczycy wywalczyli jak na razie w sumie dziesięć krążków.

Polskim sportowcom na razie nie udało się wywalczyć medalu olimpijskiego w taekwondo. Najbliższej tego osiągnięcia był Piotr Paziński, który podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku przegrał walkę o brązowy medal z reprezentującym Azerbejdżanu Miladem Bejgim.