Dyscyplina sportu wymagająca od uczestników niezwykle uniwersalnych umiejętności. Sportowcy rywalizują w pięciu konkurencjach: w szermierce szpadą, pływaniu na 200 metrów stylem dowolnym, jeździectwie – skoki przez przeszkody, w biegu przełajowym na 3000 metrów oraz w strzelaniu z pistoletu.

Pierwsze zawody w pięcioboju nowoczesnym na Igrzyskach Olimpijskich rozegrano w 1912 roku w Sztokholmie. Rywalizację kobiet rozpoczęto w 2000 roku w Sydney. Od 1996 i Igrzysk Olimpijskich w Atlancie wszystkie konkurencje pięcioboju rozgrywane są w ciągu jednego dnia, we wcześniejszych latach rywalizacja w każdej z nich odbywała się w kolejne dni. Wprowadzona zasada to dodatkowe wyzwanie dla uczestników.

Reprezentanci Polski wywalczyli do tej pory cztery olimpijskie medale, z czego aż trzy z nich były z najcenniejszego kruszcu. W 1976 roku w Montrealu najlepszy okazał się Janusz Pyciak-Peciak, a w Barcelonie jego osiągnięcie powtórzył Arkadiusz Skrzypaszek. W 1992 roku Polacy okazali się najlepsi także w rywalizacji drużynowej, a złoty skład tworzyli Arkadiusz Skrzypaszek, Dariusz Goździak oraz Maciej Czyżowicz.

Pierwszą polską medalistką olimpijską w pięcioboju nowoczesnym została Oktawia Nowacka, która na trzeciej pozycji ukończyła rywalizację pań podczas zawodów w Rio de Janeiro.