Zaczęło się od wydrążonego pnia. Taki wodny środek transportu stosowali już wieki temu Eskimosi, a na swój wynalazek mówili… qajaq (czyt. kajak). Po latach kajakami pływa cały świat, a sportowcy rywalizują na igrzyskach o medale w dyscyplinach kajakarskich od 1936 roku.

Kajakarze posługują się jednym wiosłem z dwoma tzw. piórami, wiosłując naprzemiennie po obu stronach kajaka (w przeciwieństwo do wioślarzy, napędzających łodzie dwoma wiosłami, z których każde ma jedno pióro). Z kolei charakterystyczna dla kanadyjkarzy jest pozycja klęcząca.

Fenomenem są wyścigi żeńskich czwórek na igrzyskach olimpijskich. Od 1988 roku (tj. na ośmiu kolejnych IO) tylko raz zdarzyło się, aby na pierwszych dwóch miejscach nie było reprezentantek Niemiec i Węgier (w 1996 roku Niemki wygrały, drugie miejsce zajęły Szwajcarki).

Bogata jest również historia występów naszych rodaków zarówno na mistrzostwach świata, jak i igrzyskach. Z tej najważniejszej imprezy przywieźliśmy jak dotąd aż 20 medali (o cztery więcej niż np. USA), choć żaden z nich nie był złoty. Jeszcze.

Parakajakarstwo, czyli kajakarstwo osób z niepełnosprawnością. W wymiarze wyczynowym dyscyplina ta obejmuje tylko osoby z dysfunkcjami ruchowymi. Rywalizuje się, korzystając z lekko zmodyfikowanego sprzętu, m.in. kajaków o większej stabilności. W 2009 roku podczas mistrzostw świata w kajakarstwie zaprezentowano parakajakarstwo jako dyscyplinę pokazową. Rok później podjęto decyzję o włączeniu tego sportu do programu igrzysk paraolimpijskich w 2016 roku.

W Rio De Janeiro dwukrotnie stawaliśmy na podium – Kamila Kubas zdobyła brązowy, a Jakub Tokarz złoty medal. Historia Jakuba jest szczególnie ciekawa: zanim został pozbawiony pełnej sprawności, z powodzeniem trenował judo (m.in. w 2003 roku został Młodzieżowym Mistrzem Polski).

Parakajakarstwo wyróżnia fakt, że zawody rangi mistrzostw świata lub kontynentu organizowane są wspólnie z zawodami „pełnosprawnych”. Sportowcy rywalizują nie tylko według podziału na płeć, ale również na „klasy”, które odpowiadają konkretnym grupom dysfunkcji ruchu.