Jedna ze sztuk walki wchodząca w skład programu Igrzysk Olimpijskich. Dyscyplina powstała w drugiej połowie XIX wieku w Japonii, a jej twórcą jest prof. Jigoro Kano. Japończyk wyeliminował część najniebezpieczniejszych chwytów z jujutsu i zaczął promowanie nowego sportu, który miał mniej zagrażać życiu i zdrowiu sportowców.

Judo zadebiutowało jako dyscyplina Igrzysk Olimpijskich w 1964 roku w Tokio. Cztery lata później podczas zawodów organizowanych w Meksyku judocy nie brali udziału w rywalizacji. Od Igrzysk w Monachium (1972) judo znajduje się w programie każdych kolejnych zawodów olimpijskich. Rywalizację kobiet rozpoczęto podczas Igrzysk w Barcelonie (1992).

Polacy w dotychczasowych startach wywalczyli łącznie osiem medali olimpijskich w tej dyscyplinie, w tym trzy złote. Dwa z nich zdobył Waldemar Legień, który sięgał po złoto kategorii lekkośredniej w Seulu (1988) oraz Barcelonie (1992). Ostatnim polskim medalistą w judo jest Paweł Nastula, który okazał się najlepszym zawodnikiem kategorii półciężkiej podczas zmagań w Atlancie w 1996 roku.