Pierwsze wzmianki o sporcie, który polega na wbiciu piłki do dołka, w jak najmniejszej liczbie ruchów pochodzą z późnego średniowiecza. Co ciekawe, wiemy o tym z XV wiecznego prawa szkockiego, bowiem tak opisany sport nazwany golfem, został w piętnastym stuleciu zakazany.


Golf często określany jest jako sport dla emerytów. Nie jest to do końca prawdą, bo mimo swojej spokojnej natury, wymaga pewnej sprawności fizycznej. Przejście wszystkich dołków pola golfowego, dla wprawionego golfisty to bowiem kilka godzin gry.


Wbrew pozorom, wbrew swojej mało emocjonalnej formie, golf elektryzuje wielu kibiców na świecie, a najlepsi golfiści świata zarabiają więcej niż największe gwiazdy piłki nożnej. Dla przykładu szacunkowy zarobek amerykańskiego golfisty Tigera Woodsa za rok 2012 wyniósł 78 milionów dolarów!


Na Igrzyskach Olimpijskich pojawił się po raz pierwszy w 1900 roku w Paryżu. Po kolejnych Igrzyskach w 1904 roku golf został na 112 lat wycofany z listy konkurencji. Pierwszy od ponad stu lat złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro wygrał Anglik, Justin Rose.


Mimo wielu kategorii uprawiania golfa przez osoby niepełnosprawne, takich jak golf dla niewidomych, golf dla głuchych, golf dla ludzi po amputacjach kończyn, dotychczas nie został on włączony do programu Igrzysk Paraolimpijskich.