Narty i broń były stosowane razem od dawna, co ukazują nawet powstałe około 3 tys. lat p.n.e. malowidła skalne – przedstawiają one myśliwych poruszających się na nartach.

Biathlon, zwany również dwubojem zimowym, to dyscyplina sportu, która łączy w sobie bieg narciarski i strzelanie z karabinka. Zawodnicy rywalizują na określonym dystansie (7,5 do 20 km), wykonując dodatkowo, dwu lub czterokrotnie, strzelania w pozycji leżącej i stojącej na zlokalizowanej w stałym punkcie (zwykle na stadionie) strzelnicy.

Pierwsze konkursy biathlonu miały miejsce pod koniec 1700 roku. Od momentu powstania dyscyplina ta przeszła wiele zmian. Wprowadzono karne okrążenia, wybrano jeden, oficjalny karabin zawodów (kiedyś można było używać dowolnego), położono też większy nacisk na samą jazdę na nartach.

Najsłynniejszym polskim biathlonistą jest Tomasz Sikora – mistrz świata z 1995 r., wielokrotny mistrz Europy i zdobywca Pucharu Świata za sezon 2005/06. Na świecie wizytówką tego sportu przez lata był Ole Einar Bjørndalen – zdobywca największej liczby medali na zimowych igrzyskach olimpijskich.