Podsumowanie Tokio 2020

2021-10-19

Minione lato upłynęło wraz z wielkimi emocjami, które dostarczali nam nasi beneficjenci na Igrzyskach Olimpijskich oraz Paraolimpijskich. Po raz pierwszy w historii nasi podopieczni latem zawalczyli o olimpijskie medale i to z całkiem niezłym skutkiem.

Zacznijmy jednak od początku i cofnijmy się do 23 lipca, kiedy to w Tokio na ceremonii otwarcia zapłonął olimpijski znicz. Wraz z tym dniem oficjalnie rozpoczęły się wyjątkowe dla nas, ale przede wszystkim dla zawodników, Igrzyska. Na Igrzyskach Olimpijskich w stolicy Japonii znalazło się aż 59 beneficjentów programu PFNteam¹ºº! Pierwszy złoty medal dla Polski przyniósł nam wspaniałe wieści. Złoto w sztafecie mieszanej 4x400m zdobyli Natalia Kaczmarek, Kajetan Duszyński oraz biorący udział w półfinałowym biegu Dariusz Kowaluk. Warto również dodać, że nasi reprezentanci ustanowili wówczas rekord olimpijski, ale także rekord Europy, dobiegając do mety w czasie 3:09,87!

Cztery dni później kolejna z naszych beneficjentek cieszyła się ze zdobycia olimpijskiego “krążka”. Tym razem tego zaszczytu dostąpiła Anna Puławska, która w finale kajakarskich regat K-2 500m sięgnęła po srebro wraz ze swoją partnerką - Karoliną Nają. Nie był to jednak jedyny medal Puławskiej na tych Igrzyskach. 25-latka kilka dni później wraz z dwoma innymi beneficjentkami naszego programu - Heleną Wiśniewską oraz Justyną Iskrzycką - świętowały zdobycie brązowego medalu w konkurencji K-4 500m. Oprócz naszych beneficjentek w kajaku zasiadła wcześniej wspomniana Naja.

Przenosząc się już jednak na ląd, należy pamiętać o świetnych występach Natalii Kaczmarek oraz Patryka Dobka. Mistrzyni olimpijska jest drugą z naszych benfeicjentek, która z Tokio przywiozła dwa medale. "Aniołki Matusińskiego", w których skład wchodzi Kaczmarek, ponownie nie zawiodły, a sztafeta kobiet 4x400m zdobyła srebrny medal. Ostatnim beneficjentem naszego programu, który sięgnął po medal na ostatnich Igrzyskach, jest Patryk Dobek. Halowy mistrz Europy z Torunia wystartował w biegu na 800 metrów. Czas 1:45,39 pozwolił mu stanąć na najniższym stopniu podium, dzięki czemu z Tokio wyjechał z brązowym medalem.

Dla nas było to zakończenie emocji związanych z Igrzyskami Olimpijskimi, jednak tuż za rogiem czekały nas równie ekscytujące Igrzyska Paraolimpijskie, które wystartowały 24 sierpnia. To właśnie od tego dnia mogliśmy cieszyć się z oglądania występów naszych 30 beneficjentów, którzy znaleźli się na tej paraolimpiadzie. Praktycznie na “Dzień dobry” swoim świetnym występem przywitał nas Adrian Castro, który w szermierce sięgnął po srebrny medal. Dwa dni później “krążek” w tym samym kolorze zdobył Michał Derus w biegu na 100 metrów, przemierzając ten dystans w 10,61s. Na kolejny sukces ponownie nie trzeba było długo czekać dzięki Marzenie Ziębie. Srebrna medalistka z Rio ponownie stanęła na podium Igrzysk Paraolimpijskich, jednak tym razem o szczebel niżej. W podnoszeniu ciężarów +86kg Zięba w swojej najlepszej próbie uzyskała 140kg, co dało jej wcześniej wspomniany brązowy medal. To samo miejsce, ale w pływaniu na 400 metrów stylem dowolnym zajęła Oliwia Jabłońska. Równie dobrze poszło Maciejowi Lepiato. Dla niego były to trzecie Igrzyska Paraolimpijskie, poprzednie dwa występy kończył złotem, ale tym razem musiał zadowolić się brązem w skoku wzwyż.

Na ścieżkę złotych medali naszych beneficjentów na Paraolimpiadzie wprowadziła nas Barbara Bieganowska-Zając. Urodzona w Nysie biegaczka wystartowała w biegu na 1500 metrów, gdzie okazała się najlepsza ze wszystkich zawodniczek biorących udział w biegu. Jeśli chodzi o skalę osiągnięcia, to jeszcze tego samego dnia dorównała jej Karolina Kucharczyk. Dla niej podobnie jak dla Macieja Lepiato była to trzecia paraolimpiada, na której brała ona udział. Wcześniejsze dwie zakończyły się kolejno złotem i srebrem, a w Tokio do swojej kolekcji dołożyła ona kolejny złoty “krążek” w skoku w dal. Kucharczyk skoczyła na odległość 6.03m, ustanawiając rekord paraolimpijski.

Tak w skrócie wyglądały Igrzyska Olimpijskie oraz Igrzyska Paraolimpijskie w wykonaniu naszych befenicjentów. Bez względu na wyniki dziękujemy Wam za godne reprezentowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej i gratulujemy osiągniętych przez Was sukcesów!