Podsumowanie Pekin 2022

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie to kolejne zawody o randze olimpijskiej, w których wystartowali reprezentanci PFNteam100. W stolicy Chin zameldowało się 21 wspieranych przez nas sportowców, w tym 13 kobiet i 8 mężczyzn, którzy wystartowali w 9 dyscyplinach.

Wiele radości sprawił nam polski zespół panczenistów i panczenistek. Najbliżej medalu był Piotr Michalski, któremu w walce o olimpijskie podium brakowało naprawdę niewiele. Na dystansach na 1000 i 500 metrów zajmował kolejno 4. i 5. miejsce, tracąc do przeciwników zaledwie pojedyncze setne sekundy. Ogromną wolę walki wykazała także nasza sztafeta kobiet na dystansie 3000 metrów, gdzie startowały nasze dwie zawodniczki, Natalia Maliszewska i Kamila Stormowska, gdzie zajęły szóste miejsce.

Swoim znakomitym programem w łyżwiarstwie figurowym zachwyciła świat inna z beneficjentek naszego programu, Jekaterina Kurakowa. Bardzo dobrze w zawodach snowboardowych zaprezentował się debiutant Michał Nowaczyk, który osiągnął dziewiąty wynik w stawce. Warte odnotowania jest także występ Pawła Wąska, który został włączony do polskiej drużyny w skokach narciarskich na dużej skoczni i w zawodach drużynowych.

Pochwały należą się także polskiemu zespołowi w saneczkarstwie, który w  zawodach drużynowych zajął 8. miejsce. Polska drużyna była całkowicie złożona z beneficjentów naszego programu, a nasze barwy reprezentowali: Mateusz Sochowicz, Klaudia Domaradzka, Jakub Kowalewski i Wojciech Chmielewski. Duet Kowalewski&Chmielewski wywalczył także dziewiąte miejsce w rywalizacji saneczkowych dwójek.

Bardzo dobry wynik osiągnęła także nasza reprezentantka w narciarskie alpejskim, Maryna Gąsienica-Daniel, która w slalomie gigancie zdobyła ósmy wynik, a w zawodach drużynowych nasza drużyna z jej udziałem zajęła 10. miejsce. Prawdziwą moc współpracy drużynowej pokazał duet Izabeli Marcisz i Moniki Skinder, które razem zdobyły dziewiątą lokatę w biegach narciarskich.

Choć beneficjenci naszego programu medalu do Polski nie przywieźli, to z Pekinu zabraliśmy ze sobą wiele wspomnień i wyników, z których możemy być dumni.