Nowi beneficjenci programu team¹ºº!

2018-10-03

Do programu team¹ºº dołączyli kolejni perspektywiczni sportowcy, w tym dziesięcioro z niepełnosprawnościami. Do tej pory programem objętych było 202 zawodników, aktualnie liczy on 250 sportowców.

Program został zainaugurowany 21 czerwca 2017 roku z inicjatywy ministra Witolda Bańki. Od tego czasu beneficjenci team¹ºº zdobyli 186 medali, w tym 49 złotych, 63 srebrnych oraz 74 brązowych. Dzięki sukcesom o Polsce można było usłyszeć na największych sportowych imprezach na świecie.

Cieszy mnie, że mimo iż team¹ºº jest nastawiony na przyszłość, to efekty w postaci międzynarodowych sukcesów zawodników do niego należących są widoczne już dziś. Program team¹ºº jest niezwykle istotnym projektem z punktu widzenia strategii rozwoju polskiego sportu, zwłaszcza w kontekście igrzysk olimpijskich. Wspieramy młode talenty, uczymy odpowiedzialności i podejmowania właściwych decyzji. Myślimy o kształcie polskiego sportu w perspektywie długoterminowej. Jestem przekonany, że ten model dodatkowego wsparcia efektywnie przyczyni się do rozwoju młodego pokolenia mistrzów – mówi Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

– Wspieranie młodych polskich sportowców jest dla nas wielkim zaszczytem i honorem. Cieszę się, że dzięki temu pomagamy im spełniać marzenia i sportowe ambicje. Rozszerzenie programu team¹ºº o kolejne 48 osób to ogromna szansa dla naszego kraju na następne sukcesy sportowe. Wierzę, że ta inicjatywa będzie dalej owocować w postaci wielu rekordów i medali. Trzymam za wszystkich mocno kciuki – mówi Filip Rdesiński, Prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Jestem zaszczycona, że Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy realizuje inicjatywę Ministerstwa Sportu i Turystyki i Polskiej Fundacji Narodowej: program team¹ºº. Pełniąc tę niezwykle odpowiedzialną funkcję, dużo wysiłku wkładamy w jego codzienne funkcjonowanie i na każdym kroku staramy się wspierać beneficjentów programu w drodze po medale – powiedziała Urszula Włodarczyk, Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.

Każdy z beneficjentów otrzymuje roczne dofinansowanie w wysokości około 40 000 złotych. Sportowcy sami decydują, na co zostaną przeznaczone środki. Wsparcie finansowe pozwala im na inwestycję w między innymi: opiekę lekarską, suplementację, zakup sprzętu czy studia.

Team¹ºº jest programem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Fundacji Narodowej, realizowanym we współpracy z Instytutem Sportu – Państwowym Instytutem Badawczym. Główny cel projektu to wsparcie młodych, polskich i perspektywicznych sportowców, członków kadr narodowych w dyscyplinach olimpijskich, którym oprócz szkolenia związkowego jest zapewniana dodatkowa, indywidualna ścieżka finansowania.

Fot. MSiT