Kolejni sportowcy dołączają do team¹ºº!

2018-01-31

Od dziś program team¹ºº obejmuje już 200 sportowców. Do programu dołączyło kolejnych 73 zawodników, w tym sportowców z niepełnosprawnościami. Głównym celem team¹ºº jest wsparcie młodych, polskich i perspektywicznych zawodników. Aktualny budżet programu wynosi ponad 8 milionów złotych rocznie. Każdy z beneficjentów otrzymuje roczne dofinansowanie w wysokości około 40 000 złotych.

Z team¹ºº będzie korzystać już 200 młodych polskich sportowców. Dziś, po kilku miesiącach funkcjonowania programu, widzimy że był on bardzo potrzebny. Od momentu zainaugurowania projektu jego beneficjenci zdobyli blisko 100 medali podczas mistrzostw świata lub Europy w kategoriach: senior, młodzieżowiec, junior. Wierzę, że ta młodzież stanie się wkrótce naszą sportową elitą - mówi minister Witold Bańka.

Program team¹ºº powstał dzięki współpracy Polskiej Fundacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jego inicjatorem jest minister Witold Bańka. Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy jest operatorem przedsięwzięcia.

Dofinansowanie umożliwia sportowcom łączenie treningów z dalszą edukacją. Jest to pierwsze tego typu program w Polsce. Zawodnicy mogą zdecydować samodzielnie o wykorzystaniu otrzymanych funduszy. Środki można przeznaczyć między innymi na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia.

Inwestowanie w rozwój młodych sportowców, którzy reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej, wynika z celów działalności Polskiej Fundacji Narodowej. Dzięki beneficjentom team¹ºº w 2017 roku Mazurek Dąbrowskiego był odegrany 22 razy na całym świecie. Na uwagę zasługują sukcesy lekkoatletów (23 medale), wioślarzy (15 medali), kajakarzy (15 medali) czy zapaśników (11 medali).

To budowanie poczucia dumy z naszej Ojczyzny oraz wypełnienie misji Polskiej Fundacji Narodowej, którą jest promocja Polski za granicą – podkreśla Cezary Andrzej Jurkiewicz, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Sportowcy zobowiązani są do przestrzegania Kodeksu Etyki Beneficjenta oraz utrzymywania odpowiedniego poziomu sportowego. Obliguje on zawodników m.in. do rywalizacji zgodnie z zasadami fair play oraz godnego reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej.

Wnioski sportowców o przystąpienie do team¹ºº pod względem formalnym są sprawdzane przez Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który jest partnerem merytorycznym przedsięwzięcia. IS zajmuje się kwalifikacją sportowców do programu, kontrolą wydatkowania środków oraz śledzeniem osiągnięć.

fot. MSiT