Dwa lata programu team¹ºº

2019-07-04

W tym roku obchodzimy drugą rocznicę powstania programu team¹ºº. Finansowany przez Polską Fundację Narodową program powstał z inicjatywy Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki. Jest realizowany we współpracy z Instytutem Sportu – Państwowym Instytutem Badawczym. 4 lipca w Centrum Olimpijskim odbyło się spotkanie podsumowujące dwa lata funkcjonowania projektu.

Od czasu rozpoczęcia programu jego beneficjenci zdobyli już 274 medale na imprezach międzynarodowych, 69 złotych, 83 srebrne oraz 122 brązowe. Team¹ºº powstał w 2017 roku i początkowo obejmował 100 beneficjentów. W pierwszym roku sportowcy wywalczyli 127 medali, a ogromny sukces programu zaowocował rozszerzeniem go do 250 osób.

Po dwóch latach funkcjonowania team¹ºº śmiało mogę powiedzieć, że na taki program czekało wielu młodych sportowców. Bezpośrednie, dodatkowe finansowanie stanowi dla nich niezwykle istotne wsparcie. Umożliwia jeszcze bardziej efektywny rozwój sportowy oraz łączenie kariery z nauką i podnoszeniem kwalifikacji. Nigdy wcześniej środki nie trafiały prosto do sportowców, którzy dziś samodzielnie decydują, na co je przeznaczyć. Dodatkowe wsparcie otrzymuje już – łącznie w ramach team¹ºº i indywidualnych kontraktów ze Spółkami Skarbu Państwa dla starszych sportowców – ponad 320 zawodników. Stanowi to ważny element długofalowej strategii rozwoju polskiego sportu – podkreśla minister Witold Bańka.

W team¹ºº znajdują się sportowcy reprezentujący 28 dyscyplin olimpijskich i 13 dyscyplin paraolimpijskich.

Jesteśmy dumni z sukcesów naszych podopiecznych. 274 medale tylko utwierdzają nas w tym, że stworzenie programu było konieczne. Cieszymy się, że młodzi sportowcy dzięki programowi mogą rozwijać się i spełniać swoje sportowe ambicje – dodaje Cezary Andrzej Jurkiewicz, członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim minister Witold Bańka odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

- Program team¹ºº powstał, by rozwijać potencjał utalentowanych sportowców. Dzisiaj z dużą satysfakcją możemy powiedzieć, że team¹ºº zrewolucjonizował podejście do finansowania sportu wyczynowego w Polsce. Nierzadko zdarzało się przecież, że młodzi i uzdolnieni sportowcy zostawiani byli sami sobie, a wobec braku środków pieniężnych zmuszeni byli rezygnować z profesjonalnego zaplecza i planów rozwojowych. To wielka strata dla Polski. Zmieniamy to, a obecny program wspiera 250 zawodników, w tym 37 z niepełnosprawnościami. W ciągu dwóch lat zdobyli 274 medale na imprezach rangi mistrzowskiej. Nie ma lepszego potwierdzenia skuteczności przyjętej przez nas strategii.

Team¹ºº jest pionierskim projektem, którego celem jest bezpośrednie, dodatkowe i pozazwiązkowe wsparcie młodych utalentowanych zawodników, członków kadr narodowych, uprawiających indywidualne dyscypliny olimpijskie i paraolimpijskie, którzy w perspektywie najbliższych lat mają szanse stać się sportową elitą Polski. Każdy z beneficjentów team¹ºº otrzymuje roczne dofinansowanie w wysokości około 40 000 zł. To wspólny program Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Instytutu Sportu – Polskiego Instytutu Badawczego, który młodym zawodnikom umożliwia łączenie kariery sportowej z nauką i podnoszeniem kwalifikacji. Środki można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce, w ramach którego z dodatkowego finansowania korzysta już 250 sportowców, w tym zawodnicy z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy team¹ºº zobowiązani są do przestrzegania Kodeksu Etyki Beneficjenta oraz utrzymywania odpowiedniego poziomu sportowego.